Uçuk Nasıl Geçer?

  1. Uçuk Nasıl Geçer? 

  Herpes Simpleks virüsün bağlı olarak, genellikle dudak ve çevresinde çıkan uçuk mikrop kaynaklı bir enfeksiyondur. Çıktığı bölgede içi sıvı dolu kabarcık/bül oluşturur. Cildin heryerinde çıkabilir. Vücuda bir defa girince ömür boyu vücutta kalmaktadır ve kendini belirli aralıklar ile tekrarlar. 

    Bir çok kişide sık sık tekrarlayan uçuk bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Güneşe aşırı maruz kalma, stres, hormon değişiklikleri uçuğun oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Yaş gözetmeksizin herkeste oluşabilir. 

  Uçuk Belirtileri Nelerdir? 

Belirtiler hafif veya orta seyredebilir. Uçuk çıkmadan önce bazı belirtiler görülür. Bunlar;

  • Dudak ve çevresinde kaşıntı,
  • Yanma ve ağrı, 
  • Karıncalanma hissi, 
  • Kızarıklık şeklinde olabilmektedir. 

Uçuk Bulaşıcı Mıdır? 

Evet, bulaşıcıdır. Uçuğa neden olan virüs temas ile yayılır. Ayrıca uçuklu kişi ile ortak eşya kullanımı, öpmek, direk temas ile de bulaşır. Bulaşma belirti ile açık yaranın kapanma süresinde boyunca bulaşmaktadır. Yara kabuklaşmaya başlayınca bulaşma daha az hale gelir. 

Uçuk Nasıl Geçer? 

 Uçuk doğal yollarla da geçmektedir. Ancak böyle bir durum olduğunda doktora başvurulmalı ve doktorun uyguladığı tedaviye harfiyen uyulmalıdır. İlaç tedavisi dışında uygulayabilinecek bitkisel çözümler şu şekildedir:

Sarımsak :Sarımsak parçası ezilir ve uçuklu bölgeye 4 veya 5 kere uygulanır. 

Probiyotik :Bu dönemde bağışıklık düşebileceği için içerisinde probiyotik özelliği olsun yiyecekler tüketilmelidir. 

Alo Vera : Aloe Vera cildin nemlenmesinr yardımcı olmaktadır. Ayrıca uçuklu bölgeye uygulandığı zaman uçuklu bölgenin daha hızlı iyileştiği görülür. 

Siyah Poşet Çay :Dudakta çıkan uçuğun üzerine ılık bir çay poşetini koyup bir kaç dakika beklemek uçuğun yok olmasına yardımcı olur. 

Bal ve Sirke :Bu ikili birleştiği zaman harikalar yaratmaktadır. Bir yemek kaşığı bal ve bir miktar sirkeyi bir kasede karıştırın. Uçuklu bölgeye sürün. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir