Tübitak Yayınları ve Kitapları İndir

Tübitak Kitapları​

  Tübitak, bir çok alanda hizmet vermekte ancak benim uzun zamandır takip ettiğim bilim üzerinde yapmış olduğu çalışmalar ve yayınlar hep ilgilimi çekmiştir.

  Bu nedenle eklediğim kitaplarla ilgili bazı pasajları sizler ile paylaşacağım.

   20. Yüzılda Bilim ve Teknoloji

    1900 Günümüzde Planck Sabiti olarak adlandırılan eylem kuantumunu, Alman fizikçi Max Planck buldu. Işıma olgusunda enerjinin sürekli biçimde değil, enerji paketleri biçiminde kesikli olarak ortaya çıktığı varsayımını yapan Planck, herbiri belirli bir enerji miktarını içeren paketlere kuantum adını verdi ve bir kuantumun enerjisinin ışınımının frekansıyla orantılı olduğunu öne sürdü. Bu teori fizikte bir devrim niteliği sağıyordu ve 20. yüzyıla damgasını vuran kuantum mekaniğinin başlangıcı oldu.

   2025 te NanoTeknoloji

    Geleceğe doğru bakmak, 100 yıl sonrasını hayal etmek bilimkurgunun en temel izleklerinden biri. Günümüzdeki gelişmelerden yola çıkarak yakın geleceğin nasıl şekilleneceğini tahmin etmeye çalışmaksa bilimsel öngörü gerektiriyor. Bugünden yola çıkarak yakın geleceğimize, sözgelimi 2025 yılına birlikte bakalım. Yaşadığımız evlerden kullandığımız otomobillere, dinlediğimiz müzik türünden tatilde nereye gidebileceğimize kadar yakın gelecekte bizi pek çok yenilik bekliyor. Bu yeniliklerin birçoğunun deneme süreçleri sona erdirildi ya da üzerlerindeki çalışmalar son aşamaya geldi. Bilim ve Teknik Dergisi’nde “Teknoloji Adımları” köşesinde her ay sizlere anlattığımız bilimsel gelişmeler, tam da sözünü ettiğimiz türden geleceği belirleyecek bilimsel adımlar. 2025’in dünyasında yaşanan gelişmelerin neler olduğunu merak ediyorsanız bu satırları okumaya devam edin. Geleceğin dünyasında birçok şey sizin için tanıdıkmış görünse de aslında yepyeni bir biçimde karşımıza gelecek. Biliminsanları gelecekten mucizeler beklememek gerektiğini ama bilimin başarılarının şaşırtıcı hızlarda gerçekleştiğini söylüyor. Yirminci yüzyılda başlayan bu ivmenin getirecei yenilikler, yaşamımızı kolaylaştıracak, dünyayı ve alışkanlıklarımızı yeniden biçimlendirecek.

    DNA nın Baz Dizilişi Nasıl bulunuyor?

  DNA dizilişinin belirlenmesi, 46 insan kromozomundaki DNA’nın yapısında bulunan üç milyar baz çiftinin DNA üzerindeki sıralanışını bulmak anlamına gelir. İnsan genomunun çözümlenmesi, bunun başarılmasına bağlıdır. İnsan genomu çözümlendiğinde, genlerin DNA üzerindeki yerleri de belirlenecektir. Sonuç olarak bulunacak olan DNA haritası, 21. yüzyılda bilim adamlarının insan biyolojisi alanında yeni araştırmalar yapmalarını sağlayacak.

İndirme Linkleri

Tübitak Kitaplarını İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir