Topuk Sertleşmesi Neden Olur?Ne İyi Gelir?

Topuk Sertleşmesi Neden Olur?Ne İyi Gelir?

  Cinsiyet farketmeksizin hemen herkesin ortak sorunlarından biri olan Topuk Sertleşmesi hem görsellik açısından hemde sağlık açısından önemli bir sorun haline gelmiştir.Derinin kuruması ve çatlaklar oluşması ile karakterize olan bir durumdur.

   Tüm vücut yükünü taşıyan ayaklar çoğu zaman nemini kaybeder,kurur ve çatlar.Bu çatlar ayaklar tabana temas ettikçe oldukça rahatsız bir hale gelir.Hem topuklarda hemde ayakların yan yüzeylerinde oldukça sık karşılaşılmaktadır.Ayaklar bir çok nedenden dolayı çatlar ve sertleşir.Bu nedenler arasında obezite,ayakkabı seçimi,çevresel etkenler,uzun süre ayakta kalmak,deri rahatsızlıkları,çıplak ayak ile dolaşmak,ayak mantarı şeklinde sıralanabilmektedir.

  Ayakta oluşan çatlaklar yürümeyi zorlaştırır ve ayak tabana değdikçe acı hissedilir.Bu yüzden bu duruma gelmeden önce yapılacaklar arasında olan ilk şey yüzünüzü nasıl nemlendiriyorsak ayaklarımızı da o derece nemlendirmeli ve önem göstermeliyiz.Her banyo sonrasında veya gece yatmadan önce ayaklarınızı iyice nemlendirmelisiniz.Nemlendirici uyguladıktan sonra ayaklarınıza çorap giymeyi ihmal etmeyin.Aynı şekilde banyo sırasında ayaklarınıza uygulayacağınız ponza taşı da sertliklere iyi gelecektir.Ancak ayaklarınız çatlak ve sertlik derecesinden ilerlemiş ve kanama,yara şeklinde sorunlara yol açıyorsa doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz.

  Doğal Yöntemler 🙂

Bal: İçerisinde ılık su olan bir küvete bir miktar bal ekleyin ve ayaklarınıza masaj uygulayın.Bu işlemi 20 dakika yapmanız yeterlidir.Daha sonra ponza taşı ile sertliklerin olduğu bölgeyi keseleyin.

Muz: 2 adet olgunlaşmış muzu iyicene ezin.Ezdiğiniz muzları ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın.20 dakika kadar uygulamak yeterli olacaktır.

Limon: 1 adet limonu ikiye kesin ve topuklarınıza yerleştirin.Bir müddet bekletin ve daha sonra ayaklarınızı yıkayın.

Aloe Vera: Ayaklarınızı ılık bir suda bekletin.Daha sonra ponza taşı ile keseleyin.En sonunda aloe vera jelini ayaklarınıza uygulayın.Çorap giymeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir