Tırnak Sararması Neden Olur?

rnak Sararması Neden Olur?

  Tırnakların renginin değişmesi size sağlığınız hakkında bir çok bilgi verir. Tırnaklar genellikle enfeksiyon, mantar gibi hastalıklardan dolayı sararmaktadır.Ayrıca günlük hayatta sürekli oje kullanımı da tırnakları sarartır.


Tırnak Sararmasının Nedenleri?


   Bazen tırnak sararması akciğerhastalıkları, lenfatik tıkanmalar, iç maligniteler, romatoid artrit gibi hastalıkların belirtisi olarak da sararabilmektedir.Vücutta yetersiz olan vitamin ve mineraller, şeker hastalığı, troid hastalıkları, sedef hastalığı, çok sıcak veya soğuğa maruz kalma, deterjanlar, kimyasallar da tırnakların sararmasının sebebidir.

  Tırnakların anormal bir şekilde sararması durumunda en kısa zamanda dermatoloji bölümüne gidilmelidir. Doğal çözüm arıyorsanız;limonlu su da tırnaklarınızı bekletebilirsiniz. Sararan kısımları kesip törpüleyebilirsiniz. Ayrıca oksijenli su da tırnak beyazlatma da kullanılan bir yöntemdir.Son olarak sürekli oje kullanmak yerine oje kullanmaya ara verebilirsiniz.


Doğal Yöntemler


Diş Macunu Maskesi
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı beyazlatıcı diş macunu
Bu iki maddeyi bir kapta karıştırın. Ardından kulak çubuğu ile sararan bölgelere uygulayın. 15-20 dakika bekletin. Ardından durulayın.


Karbonat Maskesi
1 çay kaşığı karbonat
1.5 tatlı kaşığı limon suyu
Bu iki maddeyi bir kapta karıştırın. Tırnaklarınıza uygulayın. 15 dakika sonra durulayın. Ardından nemlendirici krem ile yumuşatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir