Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

  Son dönemin önemli sorunu haline gelmiş olan siyah noktalar cildin temiz ve sağlıklı görünmemesine yol açıyor.Cinsiyet gözetmeksizin neredeyse herkeste görülen siyah noktala özellikle burun ve çevresinde oluşur.

   Öncelikle siyah noktayı tanımlamak gerekirse derinin yağ ve kir ile tıkanması sonucu oluşan gözenekli noktalardır.T bölgesi ve burun çevresinde sık sık olmaktadır.Siyah noktalar açık komedon özellikliklidir.Yani siyah nokta sıkıldığı zaman içinde ki yağ ve kir dışarı çıkar.Açık olduğu için içine tekrar yağ ve kirin dolması çok kolay gerçekleşir.

   Hormonlara bağlı olarak vücudun yağlanması,stres,kozmetik ürünler,güneş ışığına maruz kalmak,karaciğer hasarı,genetik faktörler gibi nedenlerden dolayı siyah noktalar oluşmaktadır.

 Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

  1. Vücudunda bulunan siyah noktaları sıkmamalısın.
  2. Burun bantları siyah noktaları temizler ancak o an temizlemektedir.Daha sonra yeniden siyah nokta oluşur.Ayrıca gözenekleri çoğaltır.
  3. Neden oluştuğunu öğrenmek için en yakın zaman da dermotoloğa gitmelisin.
  4. Siyah noktalar ciltte yağı ve kiri biriktirir.Bu yüzden cildin temiz tutman gerekir.Cilt tipine uygun peeling,jel,köpük,sabun vb. malzemeler kullanabilirsin.
  5. Yağlı bir cilde sahip olduğun için cildini nemlendirmeyi unutma.

  Siyah Noktalar için Doğal Çözümler Nelerdir?

  Yumurta Akı Maskesi:

 1 adet yumurta ile kağıt havlu bu maskede işimize yarayacaktır.Temiz bir kasenin içine sadece yumurtanın akını alın ve iyice çırpın.Yumurta akını bir fırça yardımı ile yüzünüze sürün.Ardından kağıt havlu ile yüzünüze sürdüğünüz yerlere yapıştırın.Havlu kuruyunca yumurta akını üzerine tekrar sürün.Maske kuruyunca yüzünüzden çıkartın.

  Avakado Maskesi:

   1 çay kaşığı avakadoyu yüzünüzde siyah nokta olan yerler sürün.15 dakika sonra yüzünü yıkayın.

 Kil Maskesi:

  1,5 tatlı kaşığı kil,1 tatlı kaşığı bade yağı,1 tatlı kaşığı bal.Bu üç malzemeyi bir kasede karıştırın ve yüzünüze sürün.20-30 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir