Sistemik İzolatör Nedir? Ne İşe Yarar?

Sismik İzolatörler Nedir? 

   Son yıllarda olan depremler sonucunda vatandaşların çok arananlar listesinde bulunmaktadır.

   Depremin etkilerine karşı koymak amacıyla yapılan tasarıya Sistemik İzolatör denilmektedir. Sistemik İzolatör ile evlerin, binaların yapılarını doğal periyodunu düzenleyerek, deprem sonucu oluşan eylemsizlik kuvvetini azaltmaktır. 

    Temel amacı;binanın rezonans frekansını zeminin frekansından uzak tutmaya çalışmaktır.Binalarda ilk kez Amerikali mimar Frank Loyd Wright ile başlamıştır. 

Sismik İzolatör, yapının deprem yükünü azaltmaktır. Deprem için en etkili tasarım olarak görülmektedir.

Ülkemizde bu tasarım ise yaklaşık 10 yıldır kullanılıyor. İlk uygulama 1999 yılında Atatürk havalimanında görülmektedir. Daha sonra sağlık bakanlığının verdiği genelge ile 100’den fazla yataklı birinci ve ikinci derece deprem riski olan bölgedeki hastanelerde deprem yalıtımı zorunlu hale gelmiştir. 

Sismik İzolatörün maliyeti kolon-kiriş perdelerine verdiğimiz paranın yüzde 10’una denktir.Ayrıca mevcut binalara da bu uygulama sonradan yapılabilmektedir.

Sismik İzolatörler yapıyı ikiye ayırmaktır.Boylece üst yapıya daha az yük verilir. 

Sismik İzolatörlerin Avantajları

  • Hastane, polis, jandarma vb. önemli birimler de deprem sarsıntısına bağlı hizmetlerin durmasını engellemek. Sarsıntı sonucu cihazların arızalanması, elektrik, gaz, su vb. tesisatların yapıya zarar vermesini engellemek. 
  • Yapıyı kalıcı ve büyük hasarlardan korumak. 
  • Ev, dükkan, bina vb. yerlerde bulunan dolap, mobilya, makine vb. araçların düşmesini engellemek ve böylece can ve mal kaybını önüne geçmek. 
  • Büyük depremler de bile hasarı en aza indirmek. 
  • Psikolojik olarak insanlara güven verir.
  • Bina yapılırken tasarruf sağlar. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir