Selülitlerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Selülitlerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

  Yaz aylarının yaklaşması tatilin yavaş yavaş geldiğinin habercisidir.Tatil deyince de akla ilk gelen şeylerden birisi denizdir.Denize girmeyi sevmeyen yok denecek kadar azdır.Denize girerken giyilen mayo,bikini,şort vb. kıyafetlerde bacaklar bilindiği üzere gözükmektedir.Bacaklarında selüliti olanlar için mayo,bikini gibi kıyafetleri giymek büyük bir kabus haline gelmektedir.Hatta insanı mutsuz bile etmektedir.

   Bugün bu yazımızda selülitlerinin en derinine ineceğiz.Selülitlerin neden olduğunu,nasıl yok edebileceğimizi yani kısaca selülite dair her şeyi anlatacağız.

  Öncelikle selülit nedir bunu bilmeliyiz.Selülit, derinin alt tabakasında bulunan yağ dokusunun bağ doku arasında sıkışması sonucunda ortaya çıkan görüntüdür.Tıpta kullanılan adı hidrolipodistrofi’dir. Selülitin olduğu bölgede kan dolaşımı yavaşlar,metabolizma yavaşlar,fibröz bantlar kalınlaşır.Cilt portakal kabuğu görünümünü alır ve bu görünüm hoş durmamaktadır.Selülit bir hastalık değildir ve düzenli beslenilip spor yapıldığı zaman geçebilen bir sorundur.Daha çok bacaklarda,göbekte,belde,kalçada,uyluk bölgesinde,dizlerde oluşmaktadır.

   Selülitin kesin neden oluştuğu bilinmemekle birlikte bir çok risk faktörleri mevcuttur.İlerleyen yaş,cinsiyet,obezite,genetik faktörler,hormonal sebepler,sigara ve alkol,stres,düzensiz uyku ve çevresel faktörler de selülitin oluşması için risk faktörlerinden bir kaçıdır.

    Selülitten kurtulmak istiyorsanız bu yazı tam size göre…Selülitten kurtulmak için doğal yöntemler bulunmaktadır.Bunlar şu şekildedir:

 • Beslenme düzenini gözden geçirmelisin.Yağlı,tuzlu,şekerli,fast food yiyeceklerden uzak durmalısın.Sigara ve alkol kullanmamalı,aşırı kafein kullanmamalısın.
 • Gün içerisinde en az 2 litre su içmeyi unutmamalısın.Yeterince su içerek lenfatik dolaşımını hızlandırabilirsin.
 • Evde,spor salonunda veya yürüyüş olacak şekilde haftada en az 4 kere spor yapmalısın.Direk ağır sporları denemek yerine yarım saat olacak şekilde kademeli şekilde artan sporlar deneyebilirsin.
 • Lavanta yağı, portakal yağı, jojoba yağı, zambak yağı, susam yağı, kekik yağı, limon yağı, biberiye yağı, yasemin yağı ile selülitli bölgenize masaj uygulayabilirsin.
 • Sabah kahvaltıdan önce bir bardak suyun içine limon sıkabilir ve düzenli şekilde içebilirsin.
 • Televizyon izlerken veya kitap okurken veya herhangi bir hobinizi gerçekleştirirken bir şeyler atıştırmaktan vaçgeçmelisiniz.
 • Asitli içeceklerden kaçının.
 • Dar kıyafetlerden ve yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun.
 • Normal ekmek yerine kepek ekmeği,tam buğday ekmeği tüketin.
 • Lifli yiyecekler yiyin.
 • Bol bol salata,yeşil yiyecekler tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir