Saç Kırıkları Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Saç Kırıkları Neden Olur?

  Neredeyse tüm kadınların ortak dertlerinden birisi saçların kolay kırılıp bakımsız durmasıdır.Bakımına önem veren her kadın saçlarının sağlıklı ve bakımlı durmasını ister. Ancak bazen ne kadar bakım uygulanırsa uygulansın saçlar kurur ve kırılır.

  Saçlar bir çok nedenden dolayı kırılabilir. Başlıca nedeni nemsizliktir. Kuruyan saçlar esnekliğini kaybeder. Saç taranmasında bile saçlar kırılabilir.Böylece de saçlar bakımsız durmaktadır.Saçın asıl yağlı bölgesi derinin olduğu bölgedir.Saç uçlarına doğru saçlar nem azalır.

  Saçların kırılmasında diğer etkenler ise;vitamin ve mineral eksikliği, saça uygulanan ısılar,boya vb. Gibi kimyasal işlemler, güneş ışınları gibi devam etmektedir.

    Sık sık saç boyatmak, sık sık saça kimyasal işlem uygulamak, sık sık fön, düzleştirici gibi ısı kullanmak, güneşe aşırı maruz kalmak,demir, Çinko,biotin, keratin, B7 gibi vitamin ve minerallerin vücutta eksik olması saçların yıpranmasıma neden olmaktadır.
   Ayrıca sık dişli tarak kullanmak, her gün saçları yıkamak,saçları sıkı bir şekilde bağlamak,dondurucu spreyler kullanmak, yüksek ısıda saç kurutmak da saç kırıklarının etkenleridir.


   Saçlar kırık olduğu zaman bazi belirtiler görülür. Bunlar;yıpranmış ve mat saçlar,kuru saçlar, esnekliğin olmaması, gözenek gibi belirtiler görülür.
 

   Saçlar kırıldığı zaman uygulanacak bazı yöntemler vardır.En kolay yöntemi saçları doğal halde bırakmaktır.Saçları lastik toka ile sıkı bir şekilde toplamak yerine geniş dişli tokalar ile toplanmalıdır.Saç sağlığınız için belli aralıklar ile saçlarınızı kestirin.Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamayın.Bunun yerine orta sıcaklıkla bir su ile yıkamak saç dengesini korumaktadır.Saçlarınıza belirli aralıklarla yağlar, maskeler uygulayın.


Doğal Yöntemler
   Doğal yöntemler ile saç kırıklarınızın oluşmasını en aza indirebilirsiniz.
Zeytinyağı: Saç uçlarına ve diplerine uygulanan zeytinyağı ile yapılan masaj saç diplerini ve uçları besler. Böylece kırıklara iyi gelir. Masaj yaptıktan sonra yarım saat bekleyin. Daha sonra ılık bir su ile yıkayıp, durulayın.
Avakado: Zengin vitamin, mineral ve protein içeriği ile yıpranmış saçlara iyi gelmektedir. Avakado saçları esnek tutar ve kırılmasını azaltır. Saçlarınızın uzun veya kısa olmasına bağlı olarak yarım veya 1 adet avakoduyu 1-2 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekleyin ve yıkayın.
Yumurta: 2 yumurta ve 3 çorba kaşığı zeytinyağıni karıştırın.Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza uygulayın. Yarım saat sonunda yıkayın.
Bal: En önemli özelliklerinden biri nemlendirici olmasıdır.Banyodan sonra nemli saça yarım bardak bal uygulayın.Yarim saat bekletin ve yıkayın.
Muz: Muz saça parlaklık verir ve nemini korur.Saç uzunluğunuza göre 1 veya 2 muzu ezip saçlarınıza uygulayın. 25 dakika sonra saçlarınızı yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir