Saç Kepeği Nedir? Neden Olur?

Saç Kepeği Nedir? 

 Oldukça can sıkıcı bir sorun olan kepek her cinsiyet ve yaşta görülür. 

  Gri veya beyaz renkte olan saç derinizde bulunan ölü derilerin bir araya gelmesiyle oluşan hücrelere kepek denir. Ölü hücreler saçlarınızda toplanarak bir araya gelir ve saç dipleriniz pul pul olur. 

Saç Kepeği Neden Olur?

 Mevsim geçişlerine, şampuan değişikliğine, vitamin ve mineral eksikliği gibi bir çok nedenden dolayı saç kepeği olabilmektedir.

  Derimiz bilindiği üzere sürekli kendini yeniler. Saçlı deri sürekli kendini yenilerse ve bu hız normalin üzerinde olursa kepek oluşmaktadır. 

  Ayrıca egzama, sedef gibi cilt hastalıkları,beslenme değişikliği, stres, menopoz, ergenlik, hormonel bozukluklar,saçların bakımı ve temizliğine dikkat edilmemesi, saçların çok sık veya çok sık yıkanması, yeterince durulanmaması, kalitesiz ürünler kepeğe yol açmaktadır. 

Kepekler Nasıl Geçer? 

  Saçta oluşan kepekleri gidermek için öncelikle sağlığı beslenmeli, saçlarınızı yeterince durulamalı,kalitesiz ürünler kullanılmamalıdır. Vitamin ve mineral muayenesi yaptırılmalıdır. Yeterince su içilmelidir. 

  Bunların dışında yapabileceğiniz bazı doğal yollar bulunmaktadır. Bunlar;

  Öncelikle saçlarınızı temiz tutmalısınız. Ancak sürekli yıkayarak da takıntı haline getirmemekte fayda vardır. Kepek önleyici şampuan kullandığınız zaman hemen durulamayın. Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı taramayı unutmayın. Stresten uzak durun. 

Kepekten Kurtulmanın Yolları 

  • Yoğurt:Saçlarınızı yıkayıp duruladiktan sonra yoğurt ile saçlarınıza masaj yapın, yedirin. 10-15 dakika saçlarınızda bekletin ve daha sonra durulayın. 
  • 2 yemek kaşığı kekik, nane veya adaçayı demleyip ılıdıktan sonra saça uygulamak kepeği gidermektedir. Bu işlemin sonunda sirke ile saçı durulamakta size çözüm olacaktır. 
  • Aspirin:2 adet aspirini iyice ezdikten sonra bu aspirini şampuanınıza ekleyin ve kullanın. 
  • Sedir ağacı yağı, selvi ve ardış yağını karıştırarak da kepekten kurtulabilirsiniz. Sedir ağacı yağından 7 damla selvi ve ardış yağından da 10 damla karıştırarak bu karışımı saçınıza sürüp 1 saat bekletebilirsiniz.Daha sonra iyice yıkamalısınız. 
  • Zeytinyağı:Saçlarınızı yıkamadan önce zeytinyağı ile masaj yapmak da işinize yaramaktadır.
  • Elma sirkesi:Saçlarınızı bol su ile yıkayın. Daha sonra elma sirkesini su ile seyreltin.Bu karışımı 10-15 dakika saçınıza uygulayıp, durulayın. 
  • Karbonat:Şampuanınıza 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve bu şampuanı her banyoda kullanın. 
  • Hindistan cevizi yağı:Saçınıza hindistan cevizi yağı uygulayıp, iyice durulayın ve kepekten kurtulun. 

 Yukarı da yer alan tarifleri kullanarak kepekten kurtulmak artık çok kolay… :)) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir