Karma Cilt Tipi Nedir?

Karma Cilt Tipi Nedir? 

 Cildimizin yapısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.Mesela göz kapağı bazı cilt tiplerinde yağlı ilen bazılarında kuru seyreder.Cilt tiplerinden biri olan karma cilt sık görülmektedir ve bakımı zordur. 

  Karma ciltte T bölgesi yani;burun, alın, çene yağlıyken diğer bölgeler kuru veya normal cilt tipindendir.

Karma Cildin Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

   Karma cilt tipinde sebum fazlalığı olmaktadır. Bu yüzden akne riski çoktur. Ancak yüzdeki bu dengesizliği düzeltmek mümkündür.Bu cilt tipine sahipseniz yağlı Cilt tipine uygun ürünler kullanmak işinize yaramayacaktır. Aksine cildinizin dengesini daha da bozacaktır. 

  Karma cilt tipine sahip kişilerin cildi oldukça hassas olduğu için bu cilde uygun bakım ürünleri kullanmalıdır. T bölgesi yağlı bir durumda olduğu için bu bölgeye yağlı bir cilde bakım yapar gibi bakım uygulamak gerekmektedir. Cildim yeterince yağlı diyerek nemlendirici kullanmaktan kaçınmayın. Aksine yağlı ve karma cilt tipi nemlendiriciye en çok ihtiyaç duyan cilt tipidir. 

  Cildinizi temizlerken sert hareketler yapmak yerine yumuşak ve oval hareketler yapmalısınız. Temizlik için ağır solüsyonlar kullanmak yerine mineralli tonik ve gül suyu kullanmak işinize yarayacaktır. Ağır ve yağlı makyaj malzemeleri kullanmak yerine daha hafif ve yağ oranı az olan makyaj malzemeleri kullanmak yararınızadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir