JavaSE Loop – Döngüler Eğitimi

Döngüler, belli koşulların sağlandığı durumlarda tekrar tekrar işletilmesi gerekli olan kod bloklarının çalıştırılması için kullanılan komutlardır.

  Temel mantığı ve syntax i şu şekilde tanımlanabilir. Bir durum doğru olduğu sürece koşul sınırları içinde kalan kod bloklarının çalıştırılması.

 

 

For döngüsü, daha çok belli bir başlangıcı ve bitişi olan sayısal iterasyonlarda kullanılmaktadır. Bunun yanında farklı şekillerde de kullanılabilmektedir.

  Aşağıda adımızı bir döngü yardımı ile 10 kez ekrana yazdıran komutu görebilirsiniz;

while döngüsü, bir koşulun sağlandığı sürece kendi bloğu içinde bulunan kodların çalışmasını sağlar. Temel syntax i ve kullanımı aşağıdaki şekildedir.

do While döngüsü, aynen while döngüsü gibi çalışmaktadır. Ancak, aralarında ki tek fark do…while döngüsü koşul işlemini sonra çalıştırdığı için döngünün devam etmesini sağlayan durum gerçekleşse de gerçekleşmesede döngü enaz bir defa çalıştırılır.

foreach, klasik for döngüsünden ayrışır, klasik for döngüsü belli bir başlangıç değeri ister ve koşulunu ona göre devam ettirir ve sonlandırır. Ancak;

  foreach, itere edilebilir yani peşisıra gelen yapıları dolaşmak için idealdir. Örneğin, haftanın günleri dizisi, sayılar dizisi, bir String değişken ifadesi, List<> gibi collections nesnelleri içinde dönmek için kullanılır.

Tüm döngüler bir birine dönüştürülebilir şekilde kullanılabilirler. Fakat önemli olan döngülerin efektif olarak kullanılması ve seçilmesidir.

  Bazen Döngülerin sonsuz şekilde dönmesi ve spesifik bir durumda sonlanması gerekebilir böyle durumlarda kullanım şekli şöyledir;

Eğitime Ait PDF Dökümanı Aşağıdan İndirebilirsiniz.

JAVASE009_DONGULER PDF INDIR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir