Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? 

   Göz altı morlukları günümüzde 100 kişinin yaklaşık olarak 95’inde bulunmaktadır. 

   Göz altı morlukları,alt göz kapaklarında oluşan koyu renkli halklara denilmektedir. Genellikle göz torbaları ile birlikte olmaktadır. Bir çok nedenden dolayı göz altı morlukları ortaya çıkmaktadır.

Başlıca nedenleri:

 • Uyku durumu:Çok uyuma ve yeterli uyuyamama yada aşırı yorgunluk göz altı morluklarının olmasına sebep olur. 
 • Yaş:Yaşlanma göz altı morluklarının oluşmasına sebep olmaktadır.Yaş ilerledikçe cildin elastikiyeti azalır.Buna bağlı olarak cilt altında bulunan koyu renkli damarlar gün yüzüne çıkar ve böylece koyu renkli halkalar ortaya çıkmaktadır. 
 • Teknolojik aletler:Aşırı televizyon izlemek, telefonla çok oynamak, bilgisayarı çok kullanmak vb. durumlar göz halklarının oluşma sebeplerinden biridir. 
 • Göz sorunları:Gözün kuru olması da göz halklarının oluşmasına sebep olur. 
 • Su:Yeterli miktarda su içilmezse göz altı morlukları kaçınılmazdır.Günlük su miktarının altında içilen su dehidrastasyona sebep olur. Buna bağlı olarak da gözlerde donukluk, yüzde solukluk ve göz altı morluklarını oluşturur. 
 • Güneşte Fazla Kalmak:Güneş ile fazla maruziyet melanin pigmentinin fazla salgılanmasına sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak da göz altı morlukları oluşmaktadır. 
 • Kalıtım:Aile üyelerinde göz altı morluğu veya göz altı torbalarının olması göz altı morluklarının olmasına zemin hazırlar. 

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

  Göz altı morluklarının altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Ancak bazen bu durumu azaltmak mümkündür.Bunlar;

 1. Göze soğuk uygulama yapmak:Soguk uygulama damarları daraltarak şişkinliği azaltmaktadır. Böylece göz halkaları da azalmış olacaktır. Bu uygulamayı en fazla 20 dakika yapmanız yeterli olacaktır. 
 2. Uyku süresini düzenlemek:Aşırı uyku veya yeterince uyuyamama da göz altı morluklarına sebep olmaktadır. Günde ortalama 7-8 saat yeterli olacaktır. 
 3. Bol sıvı tüketmek
 4. Aşırı miktarda güneşe maruz kalmamak
 5. Alerji tedavisi almak
 6. Çay poşeti uygulaması:Gözlere uygulanan soğuk çay poşetleri göz morluklarını azaltmaktadır. İki adet siyah veya yeşil çay poşetini sıcak su da 5 dakika bekletin. Daha sonra 20 dakika soğumasını bekleyin. Soğuyan cay poşetlerini göz kapalı olacak şekilde 10 ila 20 dakika yapmanız yeterlidir. 
 7. Hindistan cevizi yağı ile her gece yapılan masaj göz altı morluklarına iyi gelmektedir. 
 8. İki dilim salatalığı 5 dakika limon suyunda bekletin. Daha sonra bu dilimleri gözlerinizi kapatarak yerleştirin.Limon suyu gözler ile temas etmemelidir. 
 9. İki adet pamuklu bir pedi gül suyu ile ıslatın. Göz kapaklarınıza 15 dakika boyunca uygulayın. 
 10. İki adet pamuk yumağını soğuk süte batırıp göz altlarınıza yerlestirirseniz göz altı morluklarınız azalacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir