Egzama Nedir?Nasıl Geçer?

Egzama Nedir?

  Egzama;deriyi kurutan,kabarcıklar oluşturan,kaşıntıya sebep olan tipik bir hastalıktır.Bir çok insanda sık görülen egzamanın hal arasında değişik tipleri görülmektedir.

  Egzama,bir çok sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır.Ancak kesin neden olduğu bilinmemektedir.Deri döküntüleri,kızarıklık,kaşıntı,su toplama,cildin kuruması ve kabarması gibi belirtileri görülebilmektedir.Deri pullanıp su topladığı için enfeksiyon riski oldukça yüksektir.Bu yüzden erken teşhis edilmelidir.

  Genelde ellerde,ayaklarda görülebilmektedir.Ancak kişiden kişiye değişeceği için farklı bölgelerde de olabilmektedir.Nemin az olması,tozlu ortamlar,kimyasal maddeler,soğuk hava,stres gibi bir çok nedenden dolayı egzama görülebilmektedir.

  Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

 Egzama tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle bir dermotoloji doktoru ile görüşülmelidir.Ancak kesin tedavisi yoktur.Belirtileri azaltmak için tedaviler uygulanmaktadır.Doktorun verdiği tedavinin yanı sıra sizin yapmanız gereken sizi bu hastalığa sürükleyecek etkenlerden mümkün oldukça uzaklaşmaktır.

 Kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için egzamaya özgü kremler,şampuanlar,eldivenler kullanılabilir.Egzamalı bölge kaşınılmamalıdır.Bulunulan ortam nem yönünden iyi durumda olmalı,sık sık havalandırılmalıdır.Vücut temizliğine dikkat edilmelidir.Vücutta eksik olan vitamin ve mineralleri doktor kontrolünde giderilmelidir.Bol su içilmelidir.Sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir.

Belirtileri Azaltmak İçin Yapılabilecek Doğal Yöntemler

Yulaf Tozu: Kaşıntıyı azaltmada birebirdir.Ilık bir küvetin içine 2 bardak yulaf tozu koyup içerisinde 15-20 dakika beklemek kaşıntınızı azaltacaktır.

Aloe Vera: Enfeksiyon gidermek için sık sık kullanılan bir yöntemdir.Haftada 2 kez egzamalı bölgeye aloe vera sürmek enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Salatalık: İçerisinde yüzde 98 su bulunduran salatalık egzama tedavisinde sık sık kullanılmaktadır.1 adet salatalığı dilimleyin.Ardından bu dilimleri içerisi buz dolu olan bir kapta 1 saat bekletin.Erimiş olan suyu yüzünüze sürün.

Papatya: Kaşıntıyı,kızarıklığı gidermeye yardımcı olan papatya egzama tedavisinde sık arananlar listesinde yer alır.1 yemek kaşığı papatyayı 1 bardak su ile kaynatın.15 dakika demledikten sonra temiz bir bez ile egzamalı bölgeye uygulayın.

Geçmiş Olsun.. :))

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir