CoronaVirüs Nedir?Nasıl Korunuruz?

CoronaVirüs Nedir?

  Dünya da ilk kez 1960 yılında görülen koronavirüs, son zamanlarda tekrar ortaya çıktı.Dünya genelinde çoğu ülkeye bulaşan koronavirüs 2020 yılında ilk kez Çin Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır.

 Hafif,orta veya ağır şekilde seyreden koronavirüs ilk belirtileri gribe benzemektedir.Çoğu insanın hayatına aniden giren bu virüs bu dönemde ağır tablolar oluşturmaktadır.

 İlk belirtileri;kuru öksürük,ateş,halsizlik,burun akıntısı,boğaz ağrısı,vücut ağrıları,solunum sıkıntısı,ishal,bulantı,kusma,nefes darlığı şeklindedir.Bağışıklığı düşük olanlar,kanser hastaları,yaşlılar,akciğer hastalığı bulunan kişiler risk altındadır.

 Damlacık yolu,virüsün bulunduğu yere direk temasla bulaşabilmektedir.Her virüs hastalığı bu virüs hastalığı da antibiyotiklerden etkilenmemektedir.Ancak bu virüse yakalanmamak için korunma yolları mevcuttur.

CoronaVirüsten Korunma Yolları:

  Bu hastalıktan korunma yollarından en önemli olanı hijyendir.Özellikle el hijyenine dikkat edilmelidir.Eller sık sık yıkanmalıdır.Kalabalık ortamlarda sık sık meşgul olan insanlar sürekli bir yere dokunuyor.Bu yüzden eller yıkanmadan ağıza,buruna,göze temas edilmemelidir.El dezenfektanı ile eller sık sık dezenfekte edilmelidir.Öksürük,hapşırık gibi durumlarda ele hapşırmak yerine bir defa kullanmak koşulu ile peçeteler kullanılmalıdır.

  Koronavirüsten korunma yollarından biri de maske kullanımıdır.Hasta kişiler maske kullanarak diğer insanlara bulaşma yolunu en aza indirmelidir.Sağlıklı beslenmeli,bol su içilmelidir.Metal,demir eşyalara dokunulmamalı,her dokunmadan sonra eller yıkanmalıdır.Ayrıca kapı kolları vb. dezenfekte edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir