Burun Akıntısı Neden Olur?

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

  Havaların ani değişimine bağlı olarak ortaya grip,nezle,soğuk algınlığı gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.Bu hastalıkların bir sonucu olarak da burun akıntısı oluşmaktadır.Burun akıntısının sürekli olması insana rahatsızlık hissi verir.Grip vb. hastalıklar düzeldikten sonra da burun akıntısı uzun bir süre devam etmektedir.Burun akıntısı; beyaz,bazen yoğun bazen akışkan sıvıdır.

 Burun Akıntısı Neden Olmaktadır?

 • Akut Sinüzit,
 • Kronik Sinüzit,
 • Alerjiler,
 • Grip,nezle,soğuk algınlığı,
 • Aşırı burun spreyi kullanmak,Yüksek tansiyon,
 • Kuru hava,
 • Hormonal değişiklikler,
 • Burna yabancı cisim kaçması,
 • Astım gibi durumlardan dolayı burun akıntısı olabilmektedir.

 Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

 Burun akıntısını kesmek için tıbbi tedavinin yanında doğal tedavilerde işe yaramaktadır.Öncelikle bol sıvı tüketilmelidir.Günde en az 8-10 bardak su içilmelidir.Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenmeli,bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz.Bunun yanında eğer grip,nezle gibi hastalıklar varsa bitki çayları,çorbalar,sıcak içecekler içmekte fayda vardır.

 Tuzlu su uygulaması ile burun akıntısı geçecektir.Önce 1 bardak kadar su kaynatın.Kaynamış suyun ılık olmasını bekleyin içine 1 çay kaşığı tuz koyun ve karıştırın.Bir damlalık yardımı ile burnunuza damlatın.2-3 gün içerisinde burun akıntısı geçecektir.

Soğan ve sarımsak doğal antibiyotiktir.Yemeklerinizde kullanacağınız soğan ve sarımsak hem gribe iyi gelecektir,hemde burun akıntısını kesecektir.Ayrıca soğan ve sarımsak koklamak da burun akıntısına iyi gelmektedir.

Antiinflamatuvar ve antihistamik etkiye sahip olan papatya,nane,zencefil çayları burun akıntısına iyi gelir.Bir başka karışım da bal ve çörek otudur.İkisinin karışımını yediğiniz zaman burun akıntısına iyi gelir.

Bunların dışında 1 bardak ılık suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi koyup içmek de burun akıntısını azaltır.Ayrıca sirke mikropları öldürmektedir.Yüzünüze uygulayacağınız buhar uygulaması ile burnunuz da açılmaktadır.Kaynamış suyun içerisine bir kaç damla nane yağı damlatın.Bir havlu ile kafanızı kapatın ve buharı iyice çekmeye çalışın.Günde 1-2 kez uygulama sonucunda burnunuz açılacaktır.

 Size kullanmanız için evde yapabileceğiniz bir burun spreyi karışımı vereceğim.Denenmiş ve onaylanmış :))

 1.  Yarım çay bardağı su
 2. Yarım çay kaşığı tuz
 3. Yarım çay kaşığı karbonat

 Öncelikle yarım çay bardağı kadar suyu kaynatın.Daha sonra ılık olmasını bekleyin.Yarım çay kaşığı tuz ve karbonatı bu karışımın içine katın ve karıştırın.İyice eritin.Hazırladığınız bu karışımı burnunuza çekmeniz gerekmektedir.İçerisinde kimyasal madde bulunmayan tamamen doğal maddelerle hazırlanmış bu karışım burun deliklerinizi açacak ve rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

       Geçmiş Olsun… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir