Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

  Bir önceki yazımızda size tatlı badem yağından bahsetmiştik.Bugün ise size bahsedeceğimiz yağ argan yağı.Tatlı badem yağı gibi bir çok alanda kullanılan argan yağının faydalarını,hangi alanlarda kullanıldığını sizin için bugün anlatacağız.

  Daha çok saça ve cilde uygulanması ile bilinen argan yağı bir çok alanda etkilidir.Özellikle kadınların bakım ürünü olarak sık sık kullandığı yağ türlerinden biri olan argan yağı saça parlaklık verir ve nem kazanmasını sağlar.Bir çok şampuan,saç kremi,saç bakım yağlarının içerisinde de kullanılmaktadır.

  Saçlara uygulanan çoğu yağ saçlara ağırlık verir ve saçlar sanki hiç yıkanmamış gibi olur.Ancak argan yağı saça nem kazandırırken ağırlık asla vermez.Hatta düzenli ve sağlıklı bir şekilde kullanıldığı zaman saçı yumuşatır.İçeriğinden dolayı güçlü bir antioksidan etkilidir.Cilde uygulandığı zaman cilde parlaklık verir,elaktikiyetini artırır,kırışıklıkları engeller ve cildin rengini eşitler.

  Antioksidan etkili olduğunu söylemiştik.Bir çok kişide oluşan egzama,sedef gibi rahatsızlıklara iyi gelir.Ciltte bulunan kızarıklık,yara,morluk gibi görüntüleri azaltır,tedavisine yardımcı olur.Ancak kullanılan argan yağının doğal olup olmadığı önemlidir.Cildinize veya saçınıza uyguladığınız bu yağın saflık oranı size iyi gelmesi açısından önemlidir.Ayrıca argan yağını kullanım şekli ve biçimi de önemli durumlardır.

  Kırışıklara iyi geldiğini söylemiştik.Kırışıklıklar dışında yaşlanmayı da engellemeye,azaltmaya yardımcı olmaktadır.Sivilce,akne gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir.Çatlayan dudaklara düzenli olarak kullanıldığı zaman dudakları yumuşak ve pürüzsüz hale büründürecektir.

   Bakım malzemesi olarak kullanılmasının yanı sıra argan yağı doymamış yağ içerdiği için kolestrolü dengeler.Böylece kalp damar sağlığını korur.Ancak direkt olarak alınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir