Yağlı Saçlara Çözümler Nelerdir?

Yağlı Saçlara Çözümler

  Özellikle kadınlarda sık sık karşılaşılan bir sorundur yağlı saçlar.Her gün saçlar yıkansa bile bir kaç saat sonra saçlar yağlanır.Saçların yağlanması hastalık olarak kabul edilmez ancak kişinin fiziksel görünümünü bozduğu için psikolojik yönden etkileyebilmektedir.

  Saçların yağlanması durumunda saçı yağdan arındırmak bir çözüm değildir.Çünkü saçların yağa da ihtiyacı vardır.Bu yüzden saçların yağlanmasını azaltmak için önlemler alınması yeterli olacaktır.

  Saç bir çok sebepten dolayı yağlanır.Bunlardan bazıları;

 1. Kişinin kendisine uygun şampuan,saç kremi,yağ,spreyi seçmemesidir.
 2. Dengesiz ve sağlıksız beslenme,
 3. Saçlar ile sık sık dokunulması,
 4. Çok sıcak su ile saçların yıkanması,
 5. Düz saçlarda saç yağlanması daha kolay olur.
 6. Stres de bir etkendir.

  Peki Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

 •   Öncelikle hayatınıza dengeli ve sağlıklı beslenmeyi yerleştirmeniz gerekmektedir.Dengeli ve sağlıklı beslenirken aynı zamanda spor da yapılmalı ve gün için de bol su içilmelidir.Sizi strese sokan etkenlerden uzaklaşmaya çalışmalı,hobiler edinebilmelisiniz.
 •  Saçlarınızı yıkarken çok sıcak veya çok soğuk su ile yıkamak yerine ılık bir su ile yıkamak saçlarınızın yağlanmasını azaltacaktır.Duş,banyo sonrası saçlarla sık sık oynamak saçların yağlanmasını kolaylaştırır.
 • Saç tipinize uygun şampuan,saç kremi vb. saç bakım malzemeleri kullanmalısınız.Ayrıca saçların çok yağlanıyorsa bitkisel şampuan kullanmak da işinize yarayacaktır.Saç kremi kullanıyorsanız sadece saç uçlarına sürmelisiniz.
 • Çok sık saç taramak yağlandırmayı hızlandıracaktır.Bu yüzden sık sık saçlarınızı taramayın.
 • Saçlar kuru olduğu zaman saçların nemli olması için saç kendini yağlandıracaktır.Ayrıca kullandığın saç şekillendiriciler de yüksek ısı verdiği için çok çabuk yağlanmasını sağlayacaktır.
 • Gün içinde saçlarınız yağlı duruyorsa kendinize uygun kuru şampuan kullanabilirsiniz.

 Bu önlemlerin dışında yapabileceğiniz bazı yöntemler de bulunmaktadır.

 1. Elma Sirkesi: İçerisinde bulunan asedik asit sayesinde saçınızın Ph dengesi korunur.Böylece saçlarınız sık sık yağlanmaz.Yağlanması azalır.Bir bardak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi koyup,karıştırın.Saçınızı şampuan yaptıktan sonra bu toniği uygulayın.Bir kaç dakika sonra saçlarınızı yıkayın.
 2. Limon: 2 adet limonu 2 fincan su ile karıştırın.Bu karışımı saçınıza uygulayın.Beş dakika sonra durulayın.
 3. Siyah Çay: Bir fincan çaya bir çay kaşığı siyah çay ekleyin.Bir süre kaynatın.Çayı süzün ve geri kalan kısmı saçınıza sürün.10 dakika bekledikten sonra durulayın.
 4. Aloe Vera: Bir çay kaşığı aloe verayı bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın.Daha sonra bu karışımı bir fincan şampuan ile karıştırın.Saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.
 5. Karbonat: Karbonat içerisinde yağ emici özellik bulundurur.Bu yüzden karbonatı kullanmak işinize yarayacaktır.Bir litre suya 3 yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırın.Bu karışımı saçınıza uygulayın.20 dakika boyunca bekletin.Daha sonra durulayın.
 6. Yumurta: Yumurta beyazı saçınızdaki yağı azaltacaktır.Saçınız nemli iken yarım bardak çırpılmış yumurta beyazını saçınıza uygulayın.20 dakika bekletin.Daha sonra durulayın.

    Yağlı saçlardan kurtulmak işte bu kadar kolay. :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir